Klinik Hakkında
26 Ekim 2022

getat 3.JPG


AKUPUNKTUR

       Vücudun belli noktalarına özel ince iğneler batırılarak gerçekleştirilen en eski ve doğal tıp sistemidir.  Akupunktur diğer medikal tedaviler kadar etkili ama yan etkisiz bir metottur.

       Akupunkturda asıl olan yaşam enerjisinin aktığı varsayılan kanallar üzerindeki akupunktur noktalarının uyarılması ve tıkanıklık varsa açılmasıdır. Bu uyarılar başta iğnelerle (altın, gümüş, çelik gibi metallerden yapılmış) olmak üzere lazer ışınları göndermekle, yapılan iğnelere elektrik akımları vermekle, noktaları ısıtmakla ve masaj yolluyla gerçekleştirilir. Vücutta 1000’e yakın nokta vardır ve her birinin fonksiyonu ayrıdır.

       Her akupunktur noktasının belli bir organla bağlantısı bulunur. Vücudumuzdaki bu noktalar, akupunktur iğneleri yardımıyla uyarıldığında hücresel düzeyde bir uyarı meydana gelir. Akupunktur iğnelerinin sağladığı uyarılar sinir sistemimiz yardımıyla önce beyine iletilir, ardından beyin tarafından ilgili organa yönlendirilir. Hastalık yapıcı bazı faktörler tarafından bloke edilmiş, işleyişi bozulmuş hedef organ; akupunktur iğnelerinin sağladığı uyarıları alır ve gerekli kimyasalları, hormon veya enzimleri tekrar salgılamaya başlar. Bu da bedenimize kendini yeniden onarabilmesi ve normal işleyişine yeniden dönebilmesi için fırsat verir.

Akupunktur Neyi Tedavi Eder?

       Organlarda geri dönüşümü olmayan değişikliğe neden olmamış tüm hastalıklar akupunktur ile tedavi edilme olasılığına sahiptir. Akupunkturun belirtilere karşı değil, sebebe karşı bir tedavi yöntemi olduğunu unutmamak gerekir.

Akupunktur ve Zayıflama

    Diğer zayıflama yöntemlerinde olduğu gibi hedeflenen kilolar verildikten sonra tekrar eski beslenme alışkanlıklarınıza dönmemeli, akupunktur seanslarını giderek azaltarak belli dönemlerde tekrar ettirmelisiniz. Ancak bu şekilde kilo verme durumu kalıcılığını korur. Akupunktur ile zayıflamada kişi vücut ağırlığının %7’sini bir ayda verebilmektedir. Buna göre kişi her ay vermek istediği kiloya göre akupunktur seanslarına devam edebilir. Daha sonrasında ise kişi kilo koruma programına alınır.

Akupunkturun Zayıflama Etkisi

 1.  İştah ve acıkma hissini en aza indirir. Akupunktur beyindeki hipotalamus bölgesinde noradrenalin seviyesini düşürüp, seratonin (çikolata yedikten sonra ortaya çıkan mutluluk hormonu) ve endorfin seviyesini artırır. Bu da diyet yapan kişiye huzur verir, sedasyon sağlar. Böylece kişide istediği her şeyi yiyememekten dolayı oluşan stres ve gerginlik yaşanmaz. Sonuçta; kişi sakin ve huzurlu bir şekilde diyetine devam eder.
 2.  Midede kazınma, yanma ve ekşimeyi önler. Kontrol altına alınan mide asiditesi sayesinde, diyete bağlı olarak boşalan midede herhangi bir rahatsızlık olmaz.
 3.  Düşük kalorili beslenmeye bağlı olarak oluşan halsizlik ve bitkinliği önler. Tam tersi zinde olmamızı ve daha çok enerji vererek kolay kilo vermemizi sağlar.
 4.  Metabolizma hızını düzenleyici rolü vardır. Akupunkturla tedavi gören kişinin metabolizma hızı arttığı için diğer kişilere göre, zorlanmadan daha kolay kilo verir.
 

HACAMAT (TIBBİ KUPA UYGULAMASI)

      Bir çeşit akupunktur yöntemi olan hacamat ile deride küçük kesikler oluşturularak vakumlama yardımıyla bağ dokusunda biriken toksinlerin vücuttan atılması amaçlanır. Bu tedavi; vücudun atamadığı ağır metaller, toksinler, kullanılan ilaç ve gıdaların vücutta bıraktığı kötü etkilerden arınmaya yardımcı olur.

       Hacamat normal şartlarda damardan kan verme işlemi ile kıyaslanamaz. Kan verme işleminde vücudun kullandığı açık renkli temiz kan gider. Hacamatla alınan kan ise pıhtılaşmış, jöle/yoğurt kıvamında, tamamen pis ve zararlı kandır. Bu pelteleşmiş pis kan; kan özelliğini tamamen yitirmiş, vücudun artık kullanmadığı, damarda dolaşmayan ve toksik maddeler içeren bir özelliktedir.

      Vücudun detoksifikasyon mekanizmasını harekete geçiren hacamat uygulaması ağrısız bir işlemdir. Hasta için herhangi bir yatak istirahatı öngörülmez, hasta iş kaybı yaşamaz, gündelik hayatı etkilenmez. ABD deki tıp fakültelerinin %60′ında Tamamlayıcı tıbbın bir parçası olarak hacamat eğitimi verilmektedir. Ayrıca bu konuda birçok kurs düzenlenmektedir. Hacamat modern tıbbın dünyada en saygın iki merkezi olan Harvard tıp fakültesi ve John Hopkins Tıp merkezinde uygulanmaktadır.

      Ülkemizde ise hacamat hem geleneksel tıp olarak halk arasında yapılmaya devam edilmiş hem de Müslüman cemaatler sünnet olduğu için bu tedaviye sahip çıkarak yapmaya devam etmiştir. Bugün ise artık hacamat, ülkemizde birçok kişi tarafından yaptırılmakta böylelikle hacamatı tanıyıp ilgi duyanların sayısı hızla artmaktadır.

       Hacamatın boyun, kulak arkası ve kafa arkasına çok sık uygulanması önerilmez. Ense çukuru ve bıngıldak bölgesine hacamat yapılmaz. Yanık, açık yara, yara izleri, ben ve egzama üzerine hacamat işlemi yapılmaz. Diyaliz ve geçmişte organ nakli yapılmış kişilere yarar/zarar oranı gözetilerek yapılması tavsiye olunur. Hacamat en mükemmel detoks yöntemlerinden biridir.

      Hacamat aç karnına yapılmalıdır. Ayrıca hayvansal gıdalar protein ihtiva etmesi sebebiyle kanı koyulaştırır. Hayvansal perhize dikkat edilerek yapılan hacamat daha faydalıdır.

KUPA UYGULAMASI (HACAMAT) REHBERİ

Hacamat yaptırma öncesi ve sonrasında hayvansal gıda, süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi tavsiye edilmez. Nedeni vücutta proteinin sindirilme aşamalarının uzun olması ve vücudun enerjisini azaltmasıdır. Ayrıca proteinler kan dolaşım hızını yavaşlatır. Hayvansal gıdaların hemen hepsinde protein olup hacamat tedavisinden önce ve sonra, ideal olan 36-48 saat, zorunlu durumlarda 24 saat süren hayvansal gıdaların yenilmemesi önerilmektedir. Hacamat beslenme temelinde kırmızı et, kümes hayvanları ve balık gibi hayvan etleri yerine tahıllar, kuru baklagiller, soya, sebzeler, meyveler gibi bitkisel kaynaklı besinlerin tüketilmesi gerekir.

TÜKETİLMEMESİ GEREKEN YİYECEKLER

• Süt, Laktozsuz Süt, Yoğurt, Kefir, Beyaz Peynir, Kaşar Peynir, Labne Peyniri, Dil Peyniri, Lor Peyniri, Çökelek, Margarin, Tereyağı, Kaymak, Mayonez, Krema, Yumurta, Balık, Sucuk, Sosis, Salam.

HACAMAT UYGULAMASI ÖNCESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

• Hacamat uygulamasından 2-3 gün önce hayvansal gıda tüketimine son verilmelidir.

• Tuz tüketimi azaltılmalıdır.

• En az 2- 3 gün önceden başlayarak ağır işler ve ağır egzersizler yapılmamasına özen gösterilmelidir.

• Hacamattan 3 gün önce başlayarak bol bol su içilmelidir!

• Hacamat uygulama öncesi en az 3 saat önce yemek yemiş olmanız, uygulama sırasında aç olmanız gerekmektedir.

• Uygulama öncesi ılık su ile duş alınması önerilmektedir.

• Uygulamadan 1 gün öncesinde cinsel ilişki önerilmemektedir.

• Uygulamadan 1 gün öncesinde ağrı kesici türünden ilaçlar kullanılmamalıdır.

HACAMAT UYGULAMASI SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

• Uygulamadan sonra 2 saat hiç bir şey yenilmemelidir. Bal şerbeti, meyve suyu vs. içilmelidir.

• Hacamat olduktan sonra, en az 2-3 gün hayvansal gıda tüketilmemelidir.

• Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınılmalı, tuz, su, çay ve kahve tüketimi en aza indirilmelidir.

• Hacamat sonrası 2-3 gün boyunca ağır işler ve ağır egzersizler yapılmamasına özen gösterilmelidir. Normal günlük işler yapılabilir.

• Uygulamadan 6 saat sonra bandajlar çıkarılıp 24 saat sonra banyo yapılabilir.

• Yara iyileşmesini hızlandırmak için işlem alanına 3 gün günde 1-2 kez kantaron yağı uygulanabilir.

• Uygulamadan sonra 4 saat kadar uyunmaması önerilir.

• Uygulama sonrasında 1 gün cinsel ilişki önerilmemektedir.

 

Kupa Uygulaması İle Tedavi Olunan Bazı Hastalıklar

 • Baş ağrısı, migren, baş dönmesi ve sinüzit,
 • Tembellik kronik yorgunluk, uyku fazlalığı,
 • Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı,
 • Prostat ve cinsel zayıflık,
 • Sırt ağrısı, bel ağrısı (lumbago), diz ağrısı, eklem ağrıları
 • Hormon bozukluğu,
 • Yumurtalık hastalıkları, vb. gibi benzer birçok kadın hastalığı,
 • Romatizmal rahatsızlıklarda

Kupa Tedavisinin Uygulanmadığı Durumlar

 • 65 yaş üzeri yaşlılar,
 • Hamileler,
 • Anemi hastalığı (kansızlık) olanlar,
 • Hemofili hastalığı (kanamalı hastalıklar) olanlar,
 • Kalp pili takılı olanlar,
 • Organ nakli yapılanlar,
 • Kemoterapi alanlar,
 • Platinli hastalar,
 • Düşük tansiyonlu hastalar,
 • Ameliyat olanlar (en az 2 ay)

 

KUPA (HACAMAT) UYGULAMASI ŞU ŞEKİLDE YAPILACAKTIR:

  Öncelikle kupa uygulanacak bölge alkol ile temizlenecektir. Bu bölgeye tek kullanımlık kupa konulup bir kaç dakika vakum pompası ile vakumlanacaktır. Vakumlama sonrası kupa çıkarılıp bu bölgeye 1.5 -2 mm derinliğinde ve 5-10mm uzunluğunda steril bisturi ile kesiler yapılacaktır. Kesi sonrası kupa vakum pompası ile vakumlanacak ve kan toplanması için yaklaşık 15 dakika beklenecektir. Sonrası kupa alınıp uygulama yeri temizlenecek ve kanamanın durması için bir süre beklenecektir. Uygulama yerine yara iyileşmesini sağlayan madde sürülerek işlem tamamlanacaktır.

 

 

*** Kupa tedavisi sadece destek tedavisidir. Doktorunuz tarafından düzenlenen tedavinize alternatif değildir. Tedavilerinize doktorunuzun uygun gördüğü şekilde devam ediniz, ilaçlarınızı söylendiği şekilde kullanınız.


*** GETAT ÜNİTESİNDE YAPILAN UYGULAMALAR SGK TARAFINDAN ÖDENMEMEKTEDİR. TÜM İŞLEMLERİMİZ SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN BELİRLENEN(SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİ) FİYAT TARİFESİ ÜZERİNDEN HASTAYA FATURALANDIRILMAKTADIR.